کاخ سفید: ما به عربستان سعودی کمک می کنیم تا از خود دفاع کند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «کاترین ژان پیر» سخنگوی کاخ سفید صبح سه شنبه گفت که دولت آمریکا رژیم سعودی را شریک مهمی در سطح منطقه و جهان می داند.

ژان پیر در کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید گفت: ما متعهد هستیم که به عربستان سعودی در دفاع از خاک خود پس از صدها حمله موشکی و پهپادی در سال گذشته کمک کنیم.

رسانه های آمریکایی به نقل از وی گفت: پرزیدنت بایدن عربستان را شریک مهمی در یک سری ابتکارات منطقه ای و بین المللی می داند.

این مقام آمریکایی درباره سفر آتی بایدن به ریاض گفت: بایدن بارها بر تعهد ما برای حمایت از عربستان سعودی در دفاع از خاکش در برابر ایران و سایر تهدیدات تاکید کرده است.

ژان پیر در پاسخ به این سوال که آیا عربستان مجبور به پذیرش آتش بس با یمن شده است، گفت: آتش بس در یمن یکی از آرام ترین زمان ها از زمان شروع جنگ بود و جان هزاران نفر را نجات داد.

وی گفت: پادشاه عربستان سعودی و ولیعهد او نقش مهمی در تضمین تمدید آتش بس در یمن از ماه آوریل داشته اند.

بایدن قبلاً قرار بود به عربستان سعودی و سپس فلسطین را در اواخر ماه جاری (ژوئن) برود، اما مقامات آمریکایی می گویند این سفر تا ماه جولای موکول شده است. (جزئیات بیشتر)

رئیس جمهور آمریکا علیرغم انتقاد شدید از مقامات سعودی در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2020 آمریکا، سعی دارد سفر خود به عربستان سعودی را توجیه کند.

بایدن گفت: «این امکان وجود دارد که من با رهبران کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و اسرائیل دیدار کنم، اما در حال حاضر هیچ برنامه مستقیمی برای آن ندارم. من قصد ندارم دیدگاه خود را نسبت به حقوق بشر (در عربستان سعودی) تغییر دهم، اما به عنوان رئیس جمهور، وظیفه من این است که کار کنم و اگر بتوانم صلح را در خاورمیانه بیاورم.

انتهای پیام/ خ
برای صفحه اول پیشنهاد دهید