کاهش عمر آبی خزر و تورهای خالی ماهیگیران/ صید غیرمجاز از سفره


به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، همجواری گلستان با دریای خزر فرصت مناسبی برای مردم منطقه به ویژه ساحل است. کسانی که نشسته اند این استان یک استان مرزی با منافع مشترک است گرفتن از خزریان خزری خزریان خرج زندگی خود را خواهند داد.

وضعیت منابع آبی دریای خزر تا چند دهه پیش با وضعیت فعلی بسیار متفاوت بود. نبود قایق های تندرو در کنار تکثیر طبیعی مطلوب رودخانه ها و مخازن آب شیرین به سمت خزر یکی از دلایلی است که جمعیت انواع ماهی ها در سطح مطلوبی قرار دارد.

با گذشت زمان با رشد جمعیت و گسترش قایق های تندرو موتوری، خشک شدن رودخانه ها و کاهش نزولات جوی، کاهش جمعیت ماهیان خزر مانند کپور، کفال سفید و حتی ماهیان خاویاری شتاب گرفت. که اگر پرورش کارخانه بچه ماهی و رهاسازی آنها در دریای خزر نباشد سفر به دریای خزر تقریباً بدون ماهی است. موضوعی که چاره اندیشی به یکی از موضوعات اصلی مدیریت استان تبدیل شده است.

افزایش اعتبارات مالی، توسعه نیروهای پدافندی، کمک به احیای رودخانه ها و… خرد شده آب شیرین، ایجاد کار پایدار منطبق با فرهنگ منطقه و پیش بینی ملاحظاتی برای کاهش آمار بیکاری در منطقه از موضوعاتی است که می توان برای حفظ منابع از آنها استفاده کرد. اب کاسپین می تواند کمک کند.

فعالیت از پر به صرفه نیست

ارازقلی کر یکی از صیادان شرکت هاست پر از آن استفاده کنید فرمود: ایام صیادان پر سخت است و 90 درصد آنها فقط برای بیمه و مستمری صید می کنند.

وی افزود: فعالیت شرکت پر اصلا به صرفه نیست و درآمد روزانه صیادان غیرمجاز از درآمد هفتگی ما بیشتر است.

صید بی رویه ماهی مولد باعث مرگ ماهی می شودکر گفت: در گذشته های دور سواحل منطقه از آن استفاده کنید و بندرترکمن پر از شرکت است پر و بیش از سه تا چهار هزار نفر به صیادی مشغولند و ماهیگیری بسیار رونق دارد.

وی ادامه داد: هزینه های خرید توری و تعمیر آنها، تعمیر تراکتور، مشکلات تامین سوخت در کنار بدی محیط کار، کار در شرکت های صیادی. پر معلوم شد کار سختی است

کر گفت: “گاهی اوقات ماهیگیران غیرقانونی به صورت گروهی در سفرهای شرکتی هستند پر با وجود تلاش شبانه روزی ما را می دزدند و اسیر می کنند.

از بین رفتن زیستگاه ماهی

یکی از کارشناسان شیلات به خبرنگار مهر گفت: مهمترین دلیل کاهش جمعیت ماهیان استخوانی و حتی ماهیان خاویاری در دریای خزر صید غیرمجاز است.

علی ایوانی گفت: صید بی رویه ماهی مولد و از بین رفتن زیستگاه طبیعی تکثیر ماهیان باعث مرگ ماهیان می شود.

ایوانی افزود: رودخانه ها جاده گرگان و قره سو که در گذشته های نه چندان دور محل پرورش ماهی بود، کاملا خشک و از آب خارج شد; خشک شدن رودخانه ها علاوه بر اینکه تکثیر طبیعی ماهی در رودخانه ها را غیرممکن می کند، به دلیل شرایط سخت محیطی باعث مرگ بچه ماهی ها در روزها و هفته های اول پس از رهاسازی آب می شود.

ایوانی گفت: در دهه 70 منابع آبی دریای خزر در گلستان توسط 5 پست حفاظتی صیادی حفاظت می شد اما اکنون تنها یک پست در جزیره وجود دارد. آشوراده وظیفه حفاظت از آبزیان و برخورد با ماهیگیران غیرقانونی را بر عهده دارد که به سختی کارآمد است.

صید بی رویه باعث خشک شدن دریا می شود

مدیرکل شیلات گلستان در این باره به خبرنگار مهر گفت: هر ساله از جمعیت آبزیان دریای خزر کاسته می شود و این کاهش در برخی گونه ها مانند ماهیان خاویاری، کپور و سفید ماهیان نیازمند آب و شیرین بیشتر مشهود است. تکثیر. آنجاست.

اسماعیل جباری افزود: برخی از ماهی ها مانند کفال در آب های شور اقیانوس تخم می گذارند. کم اهمیت آنها هنوز مانا زیادی دارند.

وی بیان کرد: در سال های اخیر به دلیل کاهش بارندگی و احداث سدها و سدها در مناطق بالادست، دبی و دبی آب شیرین رودخانه ها به حداقل رسیده است که امکان پذیر است و دارای اثر منفی. در فرآیند پرورش ماهی

جباری بیان کرد: با توجه به شرایط سخت پرورش ماهیان استخوانی و حتی ماهیان خاویاری، مقوله تکثیر غیرمستقیم در دستور کار صید قرار گرفته و با انتقال پرورش ماهی از گونه های کپور، سفید و ماهیان خاویاری به کارگاه پرورش، عملیات تکثیر بچه ماهی اجرا می شود. .

وی افزود: علاوه بر اثرات ناشی از کمبود منابع آب شیرین در رودخانه ها، عوامل دیگری نیز در کاهش جمعیت ماهیان استخوانی تاثیرگذار است که می توان از آلودگی یا صید گونه هایی که هنوز به گونه ای بالغ نیستند صحبت کرد.

مدیر کل شیلات گلستان تصریح کرد: صیادان غیرمجاز با صید گونه های نابالغ اجازه نمی دهند ماهی به سن تخم ریزی برسد. کم اهمیت می توان قبل از بلوغ به دست آورد و گرفت.

زنگ خطر انقراض ماهیان خزر به صدا درآمده است

جباری با بیان اینکه زنگ خطر انقراض گونه های ماهی خزر به صدا درآمده است، افزود: امسال حدود 800 صیاد در شرکت ها حضور دارند. پر مشغول ماهیگیری هستند و از طرفی حدود سه هزار صیاد به صورت غیرقانونی از دریا سرقت می کنند.

مدیرکل شیلات گلستان ادامه داد: میزان دستکاری و سرقت منابع آبی خزر غیرقابل تصور است، صیادان غیرمجاز با گسترش تورهای چشمه کوچک (قطر کم) اجازه نمی دهند حتی کدام ماهی از تور خارج شود و حتی 100 گرم ماهی را به دام بیاندازد اما در تورهای مجاز و پر از تورهای چشمه بزرگی استفاده می کنند که فقط ماهی های بالغ صید می شوند و ماهی های کوچک و نابالغ دیگر برای ادامه زندگی از تور خارج می شوند.

جباری به مشکلات نظارت و جلوگیری از فعالیت صیادان غیرمجاز اشاره کرد و گفت: حدود 100 کیلومتر از سواحل خزر با 70 نیروی سالمند و بازنشسته مدیریت می شود که برخورد با صیادان غیرمجاز را سخت می کند.

او بیان کرد: بازسازی دریای خزر باعث می شود تقریبا تمامی پاسگاه های کنترلی واقع در سواحل دریای خزر در خشکی مستقر شده و تردد قایق های یگان حفاظت شیلات با مشکل مواجه شود و این موضوع مورد سوء استفاده قاچاقچیان منابع آبی قرار می گیرد.

جباری افزود: مکاتباتی با شورای تامین شهرستان های ساحلی انجام شده تا سایر نهادها برای کمک به شیلات بیایند.

وی به عنوان نمونه به نقش نیروی انتظامی در برخورد با صیادان غیرمجاز اشاره کرد و گفت: صیادان اغلب از نیسان شخصی برای یدک کشی قایق و یدک کش خود استفاده می کنند که به صورت کاملا خطرناک و غیرقانونی از داخل شهر به سمت دریا می رود که پلیس جاده می تواند با توقیف این خودروها در جاده مانع از حرکت این خودروها به سمت دریا شود، اما متأسفانه هیچ نسبت عملکردی دریافت نمی کنند.

جباری تصریح کرد: با هدف ایجاد اشتغال برای صیادان غیرمجاز سرمایه گذاری زیادی در حوزه میگو انجام شده و امسال برای 2700 نفر شغل ایجاد شده تا کمتر صیادان غیرمجاز به دریا رفته و در مشاغل مجاز میگو مشارکت کنند.

به گزارش مهر، برای حفاظت از انواع ماهیان دریای خزر باید علاوه بر تقویت راهکارها و نیروهای حفاظتی یگان صیادی، به فکر ایجاد مشاغل و کسب و کارهای پایدار و سازگار با اکوسیستم منحصر به فرد خزر باشیم. اگر به معیشت و معیشت مردمان بومی منطقه به درستی نپردازیم، روایت ورود به خزر ادامه خواهد داشت.