کاهش قیمت دلار در هفته آینده؟ آیا مذاکرات برجام جدی است؟


بر اساس این گزارش، نه ارز ملی و نه بازار آزاد دلار تغییر کانال نداده است. هر دو نوسانات جزئی در مسیر گذشته خود ثبت کردند. اما از روز سه شنبه اخبار متفاوتی از ادامه مذاکرات هسته ای به گوش می رسد که ادامه آن در هفته آینده برای قیمت دلار تعیین کننده خواهد بود.

به گزارش تجارت نیوز، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است و باید برای نجات برجام اقدام کرد. از سوی دیگر، معاون وزیر امور خارجه ایران از «مبادله جدی و مفید با طرف های مقابل در خصوص مذاکرات وین» خبر داد و گفت که طرفین برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ایده هایی دارند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: آمریکا در حال بررسی پیش نویس تفاهم برای بازگشت متقابل با رعایت کامل برجام است و ما نظر خود را مستقیماً به اتحادیه اروپا خواهیم داد. انریکه مورا این گام را آخرین قدم دانست و گفت: بهترین معامله روی میز است، قدم آخر را بردارید.

اما هیچ کدام از این خبرهای خوب بر قیمت دلار تاثیر نخواهد گذاشت و منجر به کاهش بیشتر قیمت ها نمی شود. حتی اگر مذاکرات جدی باشد، بعید است که معامله گران واکنش نزولی خاصی به مذاکرات نشان دهند.

بسیاری معتقدند همین مذاکره مکرر دلیلی است که بازار ارز نسبت به اخبار برجام حساسیت خود را از دست داده و واکنش چندانی به آن نشان نداده است. مگر اینکه توافق نهایی حاصل شود.

اما برخی می گویند در صورت مطرح شدن موضوع مذاکره در این مقطع و محقق نشدن آن باید منتظر افزایش و سقف جدید قیمت دلار بود. اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که معامله گران حرفه ای محتاط تر هستند و به اخبار معامله توجه می کنند.
بازارساز همچنان در حال تزریق پول است

در بازار داخلی معاملات دلار داغ است و به نظر می رسد با وجود تلاش دولت و بانک مرکزی سیگنال کاهش قیمت از دلار به مردم نمی رسد. در عوض، تلاش بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار از نظر مردم فرصت مناسبی برای خرید دلار است.

البته بانک مرکزی در روزهای پس از شکست مذاکرات در دوحه تلاش کرد با تزریق ارز بازار را کنترل کند و برخی کارشناسان معتقدند که موفق بوده است اما در صورتی که این روند را در بازار ادامه دهد و به تزریق دلار ادامه دهد. . چیزی که در میان مدت غیرممکن است.

با توجه به روند قیمت دلار در هفته جاری، انتظار نوسان خاصی در قیمت دلار نداریم و احتمالا دلار در کانال فعلی باقی می ماند. اما در صورت داغ شدن موضوع مذاکرات هسته ای و بازگشت طرفین به میز مذاکره، می توان انتظار داشت که قیمت دلار در هفته آینده دچار نوسان شود.

البته خیلی ها می گویند بازار برای این خبر آماده است و واکنش کم نشان نخواهد داد و در نهایت قیمت دلار در محدوده فعلی باقی می ماند. اما در صورت شکست روند مذاکرات هسته ای یا تبدیل شدن فضای بین طرفین به چالش، می توان انتظار نوسان صعودی قیمت دلار را داشت.

کارشناسان معتقدند قیمت دلار در روزهای آینده نوسانی نخواهد داشت و باید در میان مدت قیمت ها بررسی شود.