کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت نفت در روزهای آینده


معاون کل صنایع وزارت صامت گفت: با توجه به کاهش قیمت های جهانی و بررسی هزینه ها، پیش بینی می شود در روزهای آینده قیمت نفت بین 10 تا 15 درصد کاهش یابد.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در جدول اقتصادی امروز مهدی سروی کارشناس کشاورزی، محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صلح، محمد قربانی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی حضور داشتند. کشاورزی و علی زمان میرآبادی کارشناس کشاورزی به بررسی تعرفه بذر، روغن و روغن خام پرداختند و به سوالات زیر پاسخ دادند.

تعرفه صفر واردات روغن و دانه های روغنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

آقای. سروی: در شرایط فعلی کشورمان 84 درصد به دانه های روغنی و 86 درصد به روغن وابسته است که با توجه به مصرف سرانه 20 کیلویی روغن در سال، این موضوع چالش جدی را در زمان نرخ ارز ایجاد می کند. نوسانات و افزایش قیمت های جهانی

10 سال است که هدف ما افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی و خودکفایی است در حالی که 8 درصد خودکفایی حاصل شده است زیرا این موضوع مدیریت واحد زنجیره ای را می طلبد. مثلا وقتی وزارت جهاد قیمت تضمینی خرید کلزا را 23 هزار تومان اعلام کرد و از طرفی وزارت کشور تعرفه واردات روغن را به صفر رساند، بنابراین هیچ کارخانه ای سراغ تولیدکنندگان داخلی نمی رفت. همچنین در صورت صفر شدن تعرفه واردات روغن تمایلی به واردات دانه های روغنی وجود نخواهد داشت، بنابراین کار در صنعت روغن کشی تحت تاثیر قرار می گیرد.

علیرغم اینکه ظرفیت تولید صنعت استخراج نفت به 5.5 میلیون تن با ظرفیت اشتغال 12 هزار نفر می رسد، واردات نفت این صنعت را متوقف کرده و از سوی دیگر منجر به واردات نهاده های دامی می شود.

دلیل صفر شدن تعرفه واردات روغن و دانه های روغنی چیست؟

آقای. برادران: وقتی صحبت از سیاست گذاری می شود باید مصرف کننده را در کنار تولیدکننده دید. در سال های گذشته قرار بود خودکفایی اتفاق بیفتد در حالی که تنها 8 درصد آن محقق شد.

قیمت جهانی روغن نسبت به فروردین ماه که تغییر قیمت داشت کاهش چشمگیری داشت به طوری که قیمت جهانی روغن آفتابگردان 70 درصد، روغن پالم 93 درصد و روغن سویا 56 درصد کاهش یافت.

با توجه به اینکه تمایلی به واردات دانه های روغنی بدون تعرفه واردات روغن خام وجود ندارد، چرا این اتفاق افتاد؟

آقای. برادران: با بررسی موضوعات مختلف این امر به این دلیل انجام شد که 86 درصد روغن کشور وارداتی است و عموم مردم در زنجیره تولید صنعت شیرینی و شکلات حضور دارند، البته ما نیز استقبال می کنیم. خودکفایی درونی با تغییر الگوی کشت به طوری که 90 درصد واردات نداشته باشد.

طبق قانون خرید تضمینی، تصمیمات باید توسط شورای قیمت گذاری اتخاذ شود، هرچند آقای. برادران با هماهنگی گویا اینطور نیست؟

قربانی: با توجه به کاهش قیمت جهانی دانه های روغنی و روغن، این تصمیم با نیت مصرف کننده داخلی گرفته شده است، زیرا در شرایط فعلی تولیدکنندگان سویا و کلزا را به قیمت مصوب شورای قیمت گذاری به فروش می رسانند و تاکنون انجام نشده است. در این زمینه متحمل ضرر شد.

مصوبه حذف تعرفه واردات روغن و دانه های روغنی در سال جاری موضوعیت دارد، با شروع برداشت کلزا از سال آینده، تعرفه تجاری توسط شورای قیمت گذاری برای حمایت از تولید داخلی افزایش می یابد.

وزارت جهاد کشاورزی تنها می تواند برای سال آینده نرخ تعرفه روغن و دانه های روغنی تصفیه نشده را در شورای قیمت گذاری افزایش دهد. بنابراین تعرفه صفر واردات روغن و دانه های روغنی تا پایان سال اعتبار دارد.

دولت برای رسیدن به خودکفایی چه باید بکند؟

آقای. میرآبادی: آمارها نشان می دهد که تا سال 1383 تا 1385 تولید دانه های روغنی خوب و خودکفایی بوده اما بعد از آن کارساز نبوده است.

توسعه کشت دانه های روغنی در دنیا به دلیل کمبود درآمد اقتصادی نیست، بنابراین وجود یک شرکت خصوصی برای مدیریت کل زنجیره ضروری است. بسیاری از مشکلات در این زمینه ناشی از دخالت های دولت است.

سیاست حذف تعرفه های صفر واردات روغن و دانه های روغنی به دلیل عدم تمایل کارخانه ها به تولید منجر به کاهش تولید خواهد شد.

دولت در پایان سال چه باید بکند؟

آقای. سروی: اگر سیاست وزارت حمایت از حقوق مصرف کننده مطرح شود، کل زنجیره از بین می رود. بنابراین، کل زنجیره باید در دست یک وزارتخانه باشد.

در ماه های گذشته قیمت نفت گران بود، اکنون با توجه به افت قیمت در بازارهای جهانی، باید محصول را با نرخ پایین عرضه کرد، ضمن اینکه اصلاح نظام یارانه ای باید حمایت شود. پایان این زنجیره که متأسفانه با اتخاذ سیاست تعرفه صفر بر واردات روغن و بذر رانت روغن و فساد رخ خواهد داد.

دولت با اینکه روغن کلزا را کیلویی 23 هزار تومان از کشاورز خرید، کدام کارخانه می خواهد روغن تولید کند؟ بنابراین دولت باید تاوان ضرر این تصمیم اشتباه را بدهد.

آیا واردات چقدر مشخص است؟

آقای. برادران: دولت تصمیم به حذف تعرفه واردات در کابینه گرفت و کل زنجیره تولید را به سمت مصرف دید.

دولت با افزایش مبلغ خرید تضمینی از 7500 به 22000 تومان از بیشترین کشاورزان در 2 سال گذشته حمایت کرده است. همچنین به کشاورزان تضمین می دهیم که هر چقدر دانه روغنی بکارند با قیمت تضمینی از آنها خریداری می شود. اما این سوال پیش می آید که اگر آبنبات و شکلات ساز با تعرفه 40 درصد روغن بیاورد آیا می تواند صادر کند؟

تصمیم حذف تعرفه مربوط به ۲۷ اردیبهشت ماه است که مدت هاست اعلام شده است و ارز وارداتی مانند سایر کالاها نیست.

آیا تعرفه سال آینده افزایش می یابد؟

برادران: این موضوع در جلسات مطرح می‌شود، اما رقابت نهاده‌های تولید را برای سایر صنایع بایر ادامه می‌دهیم، از سازمان می‌خواهیم از بررسی و اصلاح قیمت نفت بر اساس بهای تمام شده حمایت کند، به امید خدا در روزهای آینده. قیمت نفت 15 درصد کاهش می یابد.

آقای. سروی: اگرچه گفته می شود بسیاری از صنایع دچار مشکل هستند و به آنها نفت ارزان داده می شود تا با مازاد تولید صادرات داشته باشند، اما مانند سایر کالاها باید به صادرات یارانه پرداخت شود. بنابراین این موضوع نیازمند هماهنگی بیشتر دو وزارتخانه است.