کسب و کار آنلاین در یک خجالت و محدودیت های اینترنت


بازار آنلاین ایران با نزدیک به 300000 فروشگاه تعطیل شده است. بازاری که وسعت آن تقریباً برابر با 750 بازار سنتی مانند بازار تجریش است و 9 میلیون ایرانی، کرکره تجارت آنلاین خود را بسته اند. جدای از این تراکنش ها، بازار ارزهای دیجیتال ایران به روی حدود 12 میلیون معامله گر بسته است. مشکل به اینجا ختم نمی شود و پزشکان هم می گویند که گرفتار نسخه های الکترونیکی هستند از دست دادن اینترنت و بسیاری از بیماران باید نسخه های خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

به گزارش رسانه خبری فناوری تکنا، قطعی طولانی مدت اینترنت در ایران حتی بر صدور گذرنامه نیز تاثیر گذاشته و سفارتخانه های خارجی دلیل کندی یا توقف صدور ویزا برای ایرانیان را به دلیل قطع گسترده اینترنت اعلام کرده اند. حسین صلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران از آسیب جدی اینترنت به اقتصاد کشور خبر داد و هزینه خسارت اینترنت به اقتصاد را ساعتی 1.5 میلیون دلار اعلام کرد. در شرایطی که اینترنت در ایران حدود سه هفته قطع شد و دسترسی به اینترنت بین المللی بدون استفاده از فیلترشکن های زیاد و با سرعت بسیار پایین تقریبا غیرممکن بود.

مشاغل آنلاین در منگه

اقتصاد ایران که در سال‌های اخیر تحت فشار تحریم‌های خارجی شرایط سختی را پشت سر گذاشته و تقریباً امید خود را برای احیای برجام قطع کرده است، اکنون با شوک قطعی اینترنت مواجه شده است. با قطع اینترنت در ایران، بازار آنلاین با 300 هزار مغازه تعطیل شد.

بر اساس اعلام رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی باشگاه خبرنگاران، تعداد فروشگاه های اینترنتی در ایران در سال گذشته به حدود 300 هزار رسید. بازار سنتی تجریش که یکی از بزرگترین بازارهای ایران است حدود 400 مغازه دارد و با توجه به وجود 300 هزار فروشگاه اینترنتی در ایران می توان گفت قطع اینترنت چیزی معادل 750 فروشگاه سنتی را بسته است. بازارهای قدوقواره، بازار تجریش.

البته کسب‌وکارهای آنلاین تنها به فروشگاه‌ها محدود نمی‌شود و علی پاکبختگان زنجانی، مدیر خانه بلاک‌چین ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری موج گفت: ادامه محدودیت‌ها در اینترنت، علاوه بر اختلال در ارتباطات مجازی، می‌تواند آسیب‌های قابل توجهی به راه‌اندازی آن وارد کند. کسب و کارها ، صرافی های ارز دیجیتال و استارت آپ های مختلف اینترنتی. وی توضیح داد که بر اساس آخرین آمار حدود 12 میلیون ایرانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بازار ارزهای دیجیتال در ایران فعال هستند و به نوعی از این بازار کسب درآمد می کنند که به دلیل اختلال در اینترنت تقریباً در معاملات ارزهای دیجیتال بین کاربران ایرانی متوقف شد.

مدیر خانه بلاک چین در ایران همچنین تاکید کرد: اینترنت بستر اصلی بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری است. این اینترنت است که بیت کوین را به یک ارز دیجیتال تبدیل می کند و امکان استخراج و فروش آن را فراهم می کند. بنابراین اختلال در آن ممکن است خسارات جبران ناپذیری به کاربران وارد کند. آسیب های ناشی از اختلال اینترنت به کسب و کارها و بازار ایران تنها به این موارد محدود نمی شود و اکنون پزشکان از مشکل حتی نوشتن نسخه الکترونیکی خبر می دهند.

یاسر نژادی، رئیس اندیشه سلامت بین‌الملل سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، گفت: با شرایط فعلی اینترنت در بیمارستان‌های دولتی که زیرساخت‌های بهتری دارند، اما به‌صورت خصوصی، مسئله نسخه‌نویسی الکترونیکی مشکل چندانی ندارد. بیمارستان ها و کلینیک ها به دلیل تعداد بالای بیماران و نسخه الکترونیکی آن با سرعت بسیار پایین اینترنت کار نمی کند.

وی تصریح کرد: بسیاری از پزشکان به دلیل مشکلات زیرساختی، خرابی اینترنت و امضای الکترونیکی که مشکلات کمی دارند، نسخه الکترونیکی را اجرا نمی کنند و در شرایط فعلی اکثر کلینیک ها کد ملی بیمار را اجرا می کنند، اما مشخص نیست که چه تعداد از آنها هستند. توسط بیمه پذیرفته شده است.»

دامنه مشکلات اینترنتی حتی به صدور پاسپورت هم رسیده است و در حالی که یکی از اتحادیه های صنعت گردشگری به ایسنا از توقف صدور ویزای شینگن برای ایرانیان خبر داده است، سفارت های برخی کشورهای اروپایی از این موضوع خودداری کردند و سفارت فرانسه در تهران در سه شنبه 28 مهرماه در سایت خود درباره گزارش های منتشر شده درباره محدودیت های صدور ویزای شینگن برای ایرانیان در سفارتخانه های کشورهای اروپایی در تهران نوشت که مشکلات به وجود آمده کاملاً خارج از کنترل و به دلیل است. فیلترینگ اینترنت که مقامات ایرانی تصمیم گرفته اند انجام دهند، سفارت فرانسه موقت است و در حال حاضر قادر به بررسی تعداد زیادی از پرونده ها نیست و گرفتن وقت ویزا از شرکت کارگزار ما در حال حاضر پیچیده است. پیش از این انگلیس نیز اعلام کرده بود که به دلیل ادامه قطعی اینترنت در ایران، مرکز درخواست ویزای این کشور در تهران تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

1.5 میلیون دلار در ساعت؛ آسیب قطعی به اینترنت

همه این اتفاقات ریز و درشت آسیب بزرگی به اقتصاد ایران وارد کرده است. حسین صلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اعلام کرد: بر اساس سهم حوزه فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشور، هر ساعت قطع اینترنت موجب اقتصاد می شود. ضرر 1.5 میلیون دلاری نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: به دلیل فیلترینگ گسترده شاهد افزایش 30 درصدی استفاده از VPN بوده ایم، کسب و کارهای بزرگ نیز به دلیل از بین رفتن اینترنت متضرر شده اند و به گفته بازرگانان، طرف های خارجی نیز متضرر شده اند. نتوانستم. مجبور به استفاده از پیام رسان های داخلی شدم.”

صلاح ورزی ادامه داد: همچنین معیشت 9 میلیون نفری که در کشور خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه می کنند در خطر است. وی گفت: قطعی مکرر اینترنت باعث افزایش مهاجرت نخبگان و استارتاپ ها و کاهش سرمایه گذاری می شود.

وزیر اقتصاد: در حال پرداخت خسارت هستیم
هرچند وزیر اقتصاد در این جلسه قول داد که خسارت وارده به کسب و کارها به دلیل از دست دادن اینترنت جبران شود، اما مشخص نیست این وضعیت چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا دولت دچار کسری بودجه خواهد شد. واقعا برای دادن؟ برای این آسیب بزرگ به اقتصاد کشور یا نه؟

در همین راستا، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اعلام کرد: «دولت در حال تهیه بسته حمایتی از فعالان اقتصادی برای پرداخت خسارت همیشگی به اقتصاد است. اینترنت در هفته های گذشته و به زودی اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر تاکید کرد: باید آسیب های وارده به بخش های اقتصادی را شناخت زیرا امنیت کسب و کار و سرمایه گذاری بر شاخص های مختلف اقتصاد و معیشت مردم از جمله بخش واقعی اقتصاد، بازرگانان و اصناف تاثیرگذار است.

خاندوزی افزود: دولت برای جبران خسارات وارده به بخش های مختلف خواستار بازگرداندن آرامش به شرایط اقتصادی است، از این رو بسته های حمایتی برای فعالان اقتصادی تهیه شده که در صورت تایید مرجع ذی صلاح اجرایی خواهد شد. خاندوزی تاکید کرد: امنیت کسب و کار و سرمایه گذاری امری قابل درک بین دولت و بخش خصوصی است و بر این اساس به دنبال بازگشت آرامش و امنیت در این بخش هستیم.

دولت: زمان اتصال به اینترنت مشخص نیست!

این مسائل در شرایطی است که کاربران ایرانی از کاهش سرعت اینترنت خود در دو روز گذشته خبر می دهند و دسترسی به اینترنت بین المللی با فیلترشکن های فراوان و با سرعت بسیار پایین امکان پذیر است. می گویند با این سرعت پایین اینترنت حتی آپلود عکس و فیلم هم به شدت مختل می شود و دولت هم می گوید نمی داند چه زمانی قطعی اینترنت برطرف می شود!

در همین زمینه، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که چه زمانی وضعیت اینترنت به ثبات و عادی قبلی خود باز می گردد؟ وی گفت: طبیعتاً مسئولان دبیرخانه شورای امنیت ملی کسانی هستند که مسائل امنیتی را بررسی می کنند و هر از چند گاهی با رصد اوضاع در این زمینه تصمیم گیری می کنند. علاوه بر این، اخیراً عیسی زارع نژاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کاربران و صاحبان مشاغل خواسته به شبکه‌های اجتماعی داخلی مهاجرت کنند و به احتمال زیاد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی خارجی را نمی‌توان حذف کرد.