کشف یک تخم دایناسور منحصر به فرد در هند


کشف یک تخم دایناسور هندی با ویژگی های عجیب و غریب سوالات مهمی را برای دانشمندان در مورد تکامل ایجاد می کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری نیوز، محققان اخیرا یک تخم دایناسور هندی با خواص عجیب و غریب کشف کرده اند. محققان آن را کشفی منحصر به فرد و مهم در زمینه تکامل می دانند. محققان دانشگاه دهلی در هند برای اولین بار تخم دایناسور غیرطبیعی را به شکل دو لایه یا پوست پیدا کردند. محققان این کشف را یک یافته منحصر به فرد و مهم دانستند زیرا در خزندگانی مانند مارمولک ها و کروکودیل ها تخم مرغی با دو پوست یافت نشد.

این تخم مرغ در پارک ملی فسیل دایناسور، جایی که فسیل گونه ای از تیتانوسورها است، کشف شد. این گونه دارای گردن و دم بلند است و به صورت چهار دست و پا عمل می کند. وزن این دایناسور گیاهخوار حدود 150 تن و طول آن به 45 متر می رسد. در حین حفاری در نزدیکی روستای پادلیا، دانشمندان 52 لانه تیتانسور را کشف کردند که یکی از آنها حاوی 10 تخم و یک تخم غیر طبیعی بود. تخم مرغ جدا می شود زیرا دو لایه پیوسته با شکاف وسیع وجود دارد. زمانی اعتقاد بر این بود که دایناسورها مانند لاک پشت ها و سایر خزندگان تولید مثل می کنند. این بر خلاف جنسیت کروکودیل ها و پرندگان است.

دکتر دکتر می گوید: «کشف بسیاری از لانه های دایناسورها نشان می دهد که برخی از خزندگان دایناسورها مورفولوژی مجرای تخمگذار مشابه کروکودیل ها دارند. هارشا دیمان، یکی از محققین اصلی این مطالعه. اما سپس عادات پرورش پرندگان را تطبیق دادند. حتی نمونه هایی از رفتار پرنده مانند در فسیل دایناسورها شناخته شده است. حفاری منطقه‌ای اخیر در مرکز هند حدود 108 لانه تیتانوسور و حتی پنجه‌های بد آنها را به همراه تخم‌های جدا شده و قطعات متعدد پوسته تخم‌ها کشف کرده است.