کشف یک سیاهچاله جدید در همسایگی زمین


ستاره شناسان سیاهچاله جدیدی را در همسایگی زمین کشف کردند. این سیاهچاله نزدیکترین سیاهچاله کشف شده به زمین است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، اخترشناسان معتقدند سیاهچاله جدیدی در نزدیکی زمین کشف کرده اند که یکی از نزدیک ترین سیاهچاله ها به زمین است. تیم تحقیقاتی مرتبط با این کشف، جرم این سیاهچاله هیولا برابر با 12 برابر خورشید است.

به گفته ستاره شناسان، این هیولای بزرگ بی سر و صدا پنهان شده است. زیرا سیاهچاله ها به دلیل تاریکی که دارند بسیار مشکل است. تشخیص آنها نیز معمولاً با پرتاب شعله های نور، بلعیدن ستاره ها و برخورد آنها با یکدیگر انجام می شود.

برای کشف سیاهچاله، ستاره شناسان داده های 200000 سیستم دوتایی دریافتی از ماموریت گایا را تجزیه و تحلیل کردند. دکتر. سوکانیا چاکرابارتی یکی از محققین این تحقیق می گوید: در این تحقیق به دنبال احرام هایی با جرم زیاد هستیم اما نور آنها به روشنی ستاره ای مرئی است. در همین حال، اگر سیاهچاله ای وجود داشته باشد، به دلیل نیروی عظیم گرانش، شناسایی می شود.

در نهایت ستاره ای مرئی پیدا شد که اندازه آن کوچکتر از خورشید است و به دور جرمی 12 برابر جرم خود می چرخد. دکتر. چاکرابارتی می گوید: با کمک اندازه گیری های طیف سنجی می توان کشش یک سیاهچاله روی یک ستاره مرئی را تشخیص داد. با بررسی شتاب ستاره می توان جرم ستاره به همراه سیاهچاله را محاسبه کرد. با توجه به داده های گایا، می توان فهمید که منظومه دوتایی مورد نظر دارای یک ستاره قابل مشاهده است که به دور جرم زیادی می چرخد. نکته مهم فاصله نزدیک آن از زمین است که تنها 1550 سال نوری است.