کلینیک کتاب در زنجان راه اندازی شد/ کتابخوانی آسیب را کاهش می دهد


به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، نشست مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان و منطقه قره برگزار شد.برگشت و زنجانرود در زنجان ساخته شده است.
پرویز خالقی فرماندار شهرستان زنجان نیز در این جلسه گفت: مطالعه در جامعه بسیار حائز اهمیت است و به ازای هر ریال در ارتقای رشته کتابخوانی، ریال های زیادی از آسیب های اجتماعی کاسته می شود.
استاندار زنجان با اشاره به اینکه باید از ظرفیت کتابخانه ها استفاده شود، گفت: شیخ اشراق و شهریاری ها در این فرهنگسراها تربیت شدند بنابراین اهمیت آن کمتر از مسجد نیست.
وی افزود: به نظر من ساخت کتابخانه و فرهنگسرا با توجه به ظرفیتی که دارند از ساخت کارخانه ها مهمتر است و در طول تاریخ موفق بوده است.بیشترین پروژه ها کتابخانه هایی هستند که ساخته می شوند.
خالقی در خصوص یکی از آسیب های اجتماعی رخ داده در یکی از روستاهای استان گفت: خوشبختانه با اقدامات فرهنگی از جمله احداث کتابخانه در سال های بعد این روستا جزء سه روستای مرتفع بوده است. در سرانه مطالعه
خالقی با اشاره به نقش تاثیرگذار کتابداران در تربیت مردم افزود: کتابداران ما باید فرشتگان مهربان و متولیان محترم باشند.

کلینیک کتاب در زنجان راه اندازی می شود
محمدرضاخانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان نیز در این دیدار به سخنان مقام معظم رهبری درباره کتابخوانی اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر انقلاب اسلامی بی توجهی به کتاب و کتابخوانی را یکی از موانع مهم می دانند. تا جامعه ایران به جایگاه مطلوب خود دست یابد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به نقش مؤثر کتابخانه‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: ۴۲ خدمت توسط کتابخانه‌های عمومی ارائه می‌شود که البته در این زمان مجموعه‌ای از کارهای کیفی آغاز شد.
وی درباره برنامه این اداره کل در خصوص راه اندازی کلینیک کتابخوانی گفت: این درمانگاه در کتابخانه سهروردی ساخته می شود و امیدواریم با این کار بتوانیم خدمات بهتری به مردم ارائه دهیم.
رضا خانی با اشاره به بررسی های انجام شده در مورد سرانه مطالعه کتاب در زنجان، افزود: سرانه مطالعه در شهر زنجان مطلوب نیست و کار ما را سنگین می کند، زیرا باید سرانه آن را افزایش دهیم که در راه حل های مختلف
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان زنجان افزود: از دیگر برنامه های این اداره کل برای ارتقای سطح تحصیلی، ایجاد کتابخانه باز برای دعوت مردم به کتابخوانی است.
قاسم محدیان رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در رابطه با بهسازی و بازسازی کتابخانه های عمومی گفت: از جمله این اقدامات می توان به توسعه کتابخانه نجف آباد و ایجاد کتابخانه عمومی اشاره کرد. کتابخانه کودک در کتابخانه علامه حلی.
رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان در ادامه به طرح بهره برداری از کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان در سال جاری پرداخت و افزود: برگزاری جشنواره اهدای کتاب با جذب 20 هزار جلد کتاب، خرید 15 هزار جلد کتاب، خرید نشریه و اعلام مراحلما میرویم و مصاحبه یکی از این مراحل است.
موحدیان همچنین از ساماندهی 17 کتابخانه تعاونی و توسعه 2 کتابخانه عمومی و خیریه خبر داد و گفت: تجهیز، بهسازی و نوسازی 6 کتابخانه عمومی و مقاوم سازی ساختمان کتابخانه نیز از دیگر اقدامات شهرستان است.
وی برگزاری جشنواره رضوی و طرح کتابخانه گردی را از دیگر فعالیت ها در کتابخانه های عمومی شهرستان اعلام کرد و افزود: برگزاری نشست. کتاب خوان هر هفته اهدای کتاب، اجرای شعرخوانی در سطح کتابخانه ها و اجرای طرحسلام کوی همچنین این کتاب از دیگر برنامه های این شهرستان برای ترویج فرهنگ مطالعه و مطالعه است

پایان پیام/73005
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید