گزارش جدید آژانس در مورد ایران شهریور


به گزارش تجارت نیوز، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در دهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری گزارشی از آخرین تحولات سیاسی و بین المللی و دستاوردهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد. -سال دولت سیزدهم و پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان با اشاره به تغییر کمی و کیفی بازیگران در فضای بین المللی و توسعه بازیگران دولتی و غیردولتی در این فضا، اظهار کرد: تمام تلاش آمریکا برای ایجاد فضای جدید است. ترتیبات سیاسی و امنیتی در منطقه حضور ندارد، جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است و هیچ طرفی نمی تواند جایگاه و نقش مهم جمهوری اسلامی ایران را در هیچ آرایش سیاسی امنیتی منطقه ای نادیده بگیرد.

امیر عبداللهیان با ناپایدار خواندن شرایط کنونی فضای بین الملل و ماهیت ناپایدار و متغیر نظام بین الملل و وجود کانون های بحران فراوان در مناطق مختلف جغرافیایی جهان، تاکید کرد: در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران یک کشور است. کشتی آرام در دریای متلاطم دنیوی

شارل میشل: توافق با ایران را متوقف نخواهیم کرد

رئیس شورای اروپا اعلام کرد: با وجود علائم منفی درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا، توافق هسته ای با ایران را متوقف نخواهیم کرد.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» امروز در پیامی در توئیتر به نقل از چارلز میشل، رئیس شورای اروپا نوشت: با وجود نشانه های منفی در مورد پیشنهاد اتحادیه اروپا، توافق هسته ای با ایران را متوقف نخواهیم کرد.

شارل میشل: توافق با ایران را متوقف نخواهیم کرد

رئیس شورای اروپا در بخشی دیگر از سخنان خود درباره عملیات ویژه روسیه در اوکراین نیز اعتراف کرد که هدف از تحریم مسکو وادار کردن این کشور به توقف جنگ علیه اوکراین است. ماه های آینده برای اتحادیه اروپا سخت خواهد بود و بسیاری از شرکت ها به دلیل قیمت انرژی متحمل ضرر شده اند.

لازم به ذکر است مذاکرات رفع تحریم های دولت سیزدهم از ابتدای دی ماه سال گذشته در شهر وین آغاز شد که به دلیل جدی نبودن واشنگتن، این مذاکرات در اسفندماه متوقف شد.

پس از وقفه چند ماهه و پس از سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، دور جدید مذاکرات هفتم و هشتم تیرماه در دوحه قطر برگزار شد.

طرف های اروپایی و غربی به ویژه آمریکا پیش از این مدعی شده بودند که متن توافق تکمیل شده است، اما تیم مذاکره کننده کشورمان اعلام کرد که هنوز درباره برخی موضوعات به توافق نرسیده است. توافقی که در سال 2015 توسط واشنگتن به طور یکجانبه لغو شد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در صورت حصول توافق، ثبات تضمینی برای لغو تحریم‌ها است.

گزارش جدید آژانس ایرانی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید ضمن تکرار ادعاها درباره «موضوعات باقی‌مانده» می‌گوید که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اکنون بیش از ۱۹ برابر حد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

فارس نوشت، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که توسط این آژانس دیده شده است، ذخایر ایران در 21 آگوست (30 مردادماه) 3940 کیلوگرم برآورد شده است که در مقایسه با آژانس در گزارش سه ماهه پایانی 131.6 کیلوگرم افزایش یافته است. .

رویترز همچنین گزارش داد که گزارش سه ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که «ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا 60 درصد، نزدیک به درجه تسلیحات، بالاتر از مقداری است که در صورت توسعه بیشتر، طبق تعریف برای یک بمب هسته‌ای کافی است».

رویترز مدعی شده است که در گزارش آژانس کشورهای عضو که توسط این خبرگزاری رویت شده، گفته شده است که «اورانیوم غنی شده تا 60 درصد به شکل هگزافلوراید اورانیوم غنی شده در ایران برآورد شده است. گاز با سانتریفیوژ نسبت به آخرین گزارش فصلی آژانس که در 30 می منتشر شد، 12.5 کیلوگرم افزایش یافت و به 55.6 کیلوگرم رسید.

بر اساس این گزارش، همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مانند فصل‌های گذشته گزارش دومی را منتشر کرد که در آن اعلام شد: «ایران هنوز پاسخ‌های موثقی در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده در سه منطقه ارائه نکرده است. که اکثرا قدیمی هستند و آژانس در حال حاضر در حال بررسی آنها است، اما هنوز ارائه نشده است.»

این گزارش ضمن تکرار ادعاهای قبلی اضافه کرد: مدیرکل به ویژه نگران است که ایران در مورد مسائل پادمان باقی مانده گزارش شده در این مدت با آژانس تعامل نداشته و بنابراین هیچ پیشرفتی در رسیدگی به این موضوعات حاصل نشده است.

در گزارش دوم آمده است: آژانس در موقعیتی نیست که تضمین کند برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خردادماه سال جاری با تصویب قطعنامه ای تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین المللی در خصوص کشف «مواد هسته ای اعلام نشده» در «محل های متعدد اعلام نشده ایران» متهم کرد. آژانس اعتراف کرد که ایران مواد هسته‌ای خود را برخلاف تعهداتش تحت توافقنامه پادمان NPT اعلام نکرده است.

در واکنش به این قطعنامه، ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت چند دوربین امنیتی آژانس در ایران را متوقف کرده است. در بیانیه ای که در آن زمان از سوی سازمان انرژی اتمی منتشر شد، آمده است: جمهوری اسلامی ایران همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد که متاسفانه آژانس این همکاری را ناشی از حسن نیت ایران نمی داند. نه تنها برای قدردانی این کار همکاری نیست بلکه به نحوی که وظیفه ایران نیز تلقی می شود به همین منظور تصمیم گرفته شد که فعالیت دوربین های فوق امنیتی در دستگاه اندازه گیری فیس لاین OLEM متوقف شود. در غنا و دبی سنج آژانس طبق دستور مقامات ذیربط.

سازمان انرژی اتمی نیز با اشاره به این بیانیه تصریح کرد: البته بیش از 80 درصد دوربین های فعلی این سازمان دوربین های امنیتی هستند و فعالیت این دوربین ها تا حد امکان ادامه خواهد داشت.

ادعاهای جدید آژانس هسته ای علیه ایران در حالی مطرح شد که دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها علیه ایران پس از وقفه پنج ماهه از 13 آگوست در وین آغاز شد و در 17 آگوست برای پرواز هیئت های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت. . انجام این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد که بسته پیشنهادی جدیدی را روی میز گذاشته است که حاوی راه حل های به روز شده درباره این موضوع است. بلند کردن در مورد تحریم ها و اقدامات هسته ای ایران.

جمهوری اسلامی ایران در 24 آگوست اعلام کرد که پاسخ و ملاحظاتی را در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرده و منتظر واکنش آمریکا است. طرف آمریکایی نیز دوم شهریورماه اعلام کرد که به ایران پاسخ داده است.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها، کسب ضمانت‌های پایداری برجام و رفع ادعای پادمان آژانس اتمی را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها دانسته و تاکید کرده که فقط بازگشت است. در توافق دوجانبه که در ازای برخی محدودیت ها، منافع اقتصادی ملموسی برای کشور ایران به همراه خواهد داشت.