یک بالش هوشمند برای ردیابی خواب اختراع کنید که از حرکات سر شارژ استفاده می کند


محققان چینی یک بالش هوشمند طراحی کرده اند که می تواند علاوه بر ردیابی کیفیت خواب و استراحت، با حرکات سر شارژ شود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار تکنا، بالش هوشمند توسعه یافته توسط محققان چینی، علاوه بر نظارت بر خواب شبانه، به افراد این امکان را می دهد که کیفیت خواب را از نزدیک زیر نظر داشته باشند. با این حال، بسیاری از دستگاه ها مانند مچ بند و ساعت های هوشمند که بسیار محبوب شده اند، نمی توانند همان میزان دقت را ارائه دهند. به همین دلیل، محققان چینی یک بالش هوشمند برای ردیابی خواب طراحی کرده‌اند که می‌تواند کیفیت خواب را با شارژ کردن خود با حرکات سر کنترل کند.

نمونه اولیه این بالش هوشمند قبلاً توسط دانشمندان در سیستم‌های نظارت بر خواب از طریق نانو ژنراتورهای الکتریکی پیشنهاد شده بود که در آن زمان به دلیل تبدیل اصطکاک و انرژی مکانیکی به برق در چنین سیستم‌هایی مورد توجه بسیاری در زمینه سایش قرار گرفت. حتی برای نظارت بر خواب روی چشم بند و ملحفه استفاده می شود. البته سازندگان این بالش هوشمند همچنان به دنبال رفع برخی محدودیت ها و همچنین افزایش راحتی کاربر هستند.

در داخل بالش مجموعه ای از لایه های تریبوالکتریک پلیمری انعطاف پذیر وجود دارد که قادر است حرکات سر را به جریان الکتریکی تبدیل کند. این لایه می تواند با قرار دادن آن بر روی یک بالشتک معمولی با مقدار فشار وارده، ولتاژ ایجاد کند. به گفته دانشمندان، این بالش علاوه بر نظارت بر کیفیت خواب، می تواند به عنوان یک سیستم هشدار دهنده برای بیماران مبتلا به مشکلات گردن و یا حتی افرادی که به راحتی از رختخواب بیرون می افتند، استفاده شود.