یک سوزن جراحی انعطاف پذیر می تواند دقت عمل جراحی را افزایش دهد


محققان نوع جدیدی از سوزن های جراحی ابداع کرده اند که می تواند با انعطاف پذیری خود، دقت جراحان را در جراحی افزایش دهد.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، محققان دانشگاه لوزان سوئیس سوزن جراحی پیشرفته ای با مزایای بی شمار ساخته اند. در برخی موارد جراحان باید مسیر سوزن جراحی را طوری تنظیم کنند که بتوانند به بافت جمع آوری شده دسترسی داشته باشند و در برخی موارد دسترسی به بافت بسیار دشوار است. به همین دلیل، محققان نوعی سوزن انعطاف پذیر اختراع کرده اند که می تواند به حل این مشکلات کمک کند.

نوک این سوزن دارای دکمه ای است که آن را کنترل می کند و امکان انجام عمل را با دقت بالا فراهم می کند. این دکمه با اصلاح جهت حرکت به سوزن کمک می کند تا سریعتر به بافت مورد نظر برسد یا حتی بافت مجاور را بدون دخالت دست بررسی کند.

چارلز باور یکی از محققین این پروژه در مورد این سوزن جراحی جدید می گوید: برخی پزشکان فکر می کنند هر چه سوزن سفت تر باشد دقت آن بیشتر می شود. البته استفاده از سوزن سفت برای جراحان راحت تر است. زیرا آنها به میل خود به آن عمل می کنند.

البته سوزن ایجاد شده توسط محققان نیز از این نوع سفتی برخوردار است اما در صورت لزوم می توان آن را منحنی کرد. این سیستم مکانیکی از دو لوله تشکیل شده است که در داخل یکدیگر قرار دارند. با فشار دادن دکمه دو یا سه قسمت از داخل لوله آزاد می شود. این قسمت در جهت دست جراح و در جهت خاصی حرکت می کند.