یک ویروس نگران کننده دیگر کشف شده است


به گزارش «بامردم» به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ ویروس تازه کشف شده مشابه کرونا می تواند افراد را آلوده کند و در برابر واکسن ها مقاوم است.

اخیراً ویروسی در خفاشی در روسیه کشف شد که شبیه SARS-CoV-2 است و گفته می‌شود می‌تواند انسان‌ها را آلوده کند و در صورت انتشار، کارشناسان می‌گویند احتمالاً به واکسن‌های فعلی مقاوم می‌شود.

تیمی به سرپرستی محققان دانشکده بهداشت جهانی Paul J. Allen در دانشگاه ایالتی واشنگتن دریافتند که پروتئین‌های اسپایک از ویروس خفاش به نام Khosta-2 می‌توانند سلول‌های انسانی مقاوم به آنتی‌بادی‌های مونوکلونال را آلوده کنند. فردی که علیه SARS-CoV-2 واکسینه شده است. هر دو Khosta-2 و SARS-CoV-2 متعلق به زیرگروهی از کروناویروس ها هستند که به عنوان sarbeviruses شناخته می شوند.

مایکل لتکو، ویروس شناس WSU، گفت: «کشف خوستا 2 نیاز به توسعه واکسن های جهانی را برای محافظت در برابر ویروس های ساربی به طور کلی نشان می دهد، نه فقط نوع شناخته شده SARS-CoV-2.

لتکو گفت: «اکنون، گروه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند واکسنی بسازند که نه تنها در برابر سارس نوع 2 بعدی محافظت می‌کند، بلکه در واقع از ما در برابر ویروس‌های ساربی به طور کلی محافظت می‌کند.

متأسفانه، بسیاری از واکسن‌های فعلی ما برای ویروس‌های خاصی طراحی شده‌اند که می‌دانیم سلول‌های انسانی یا آن‌هایی را که به نظر می‌رسد بیشترین خطر ابتلا به ما را دارند، آلوده می‌کنند. اما این لیست دائما در حال تغییر است. ما باید طراحی این واکسن ها را گسترش دهیم تا در برابر همه ساربکویروس ها محافظت کنیم.

در حالی که در سال‌های اخیر صدها ساربکویروس کشف شده است، بیشتر در خفاش‌های آسیایی، اکثر آنها نمی‌توانند سلول‌های انسان را آلوده کنند. ویروس های خوستا 1 و خوستا 2 در اواخر سال 2020 در خفاش ها در روسیه کشف شدند و در ابتدا تهدیدی برای انسان ها نبودند.

Letko ما به آنها نگاه کردیم و از نظر ژنتیکی، این ویروس‌های عجیب و غریب مشابه ویروس‌های دیگر کشف‌شده در سایر نقاط جهان هستند، اما چون شبیه SARS-CoV-2 نیستند، تصور نمی‌شود که واقعاً نگران کننده باشند. بسیار شگفت زده شدند که متوجه شدند آنها به سلول های انسان آسیب می رسانند.

لتکو و همکارانش دریافتند مانند SARS-CoV-2، خوستا-2 می تواند از پروتئین ذرت خود برای آلوده کردن سلول ها با اتصال به پروتئین گیرنده ای به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE 2) استفاده کند که در سراسر سلول های انسانی یافت می شود. آنها سپس تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا واکسن های فعلی می توانند در برابر ویروس جدید محافظت کنند یا خیر.

تیم با استفاده از سرم به دست آمده از جمعیت انسانی واکسینه شده برای کووید-19، دریافت که خوستا2 توسط واکسن های فعلی خنثی نشده است. آنها همچنین سرم افراد آلوده به نوع Omicron را آزمایش کردند، اما آنتی بادی ها نیز بی اثر بودند.

لتکو گفت، خوشبختانه، ویروس جدید فاقد برخی ژن‌هایی است که تصور می‌شود در پاتوژنز انسانی نقش دارند. با این حال، خطر اختلاط خوستا-2 با یک ویروس دوم مانند SARS-CoV-2 وجود دارد.