100 روز انتظار تا اربعین 1401/ تصمیم عراق در مورد وضعیت اولیه اربعین ماه آینده


در حالی که تنها 100 روز تا اربعین حسینی باقی مانده است، عراق هنوز درباره وضعیت اربعین تصمیم گیری نکرده است. بر این اساس مقامات کشورمان از وزیر کشور عراق خواسته اند تا برنامه 40 ساله فعلی را سریعتر مشخص کند.

در فاصله 100 روز مانده به اربعین حسینی، هنوز وضعیت پذیرایی از زائران خارجی یا ممنوعیت های اعمال شده در این ایام به طرف عراقی اعلام نشده است. اما مسئولان کشورمان همچنان در حال رایزنی با طرف عراقی هستند تا برای اربعین امسال برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.

مشتاقان زائر امیدوارند با اتمام دستورالعمل های بهداشتی، سفری به اربعین داشته باشند

البته پس از اینکه بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به عراق اعلام کرد دستورالعمل بهداشتی اربعین امسال به پایان رسیده است، بسیاری امیدوارند در ایام اربعین وارد عراق شوند. برای سفر اربعین به فکر تکمیل مراحل واکسیناسیون هستند تا بتوانند مسیر کربلا را پیاده طی کنند و به دیگر زائران ارباب بپیوندند.

اما به گفته یک منبع آگاه، علیرغم تکمیل دستورالعمل های بهداشتی واکسن کرونا و حتی اقدامات پیشگیرانه در مسیر پیاده روی اربعین در مورد نحوه طبخ و نگهداری غذا به دلیل گرمای هوای این روزها، مقامات عراقی همچنان نسبت به اقدامات ایران واکنش نشان می دهند. تصمیمی برای رفتن به اربعین 1401 ندارند و نه تنها ایرانی ها، بلکه مشتاقان زیارت اربعین در کشورهای دیگر نیز در عراق منتظر تصمیم هستند.

مسئولان ستاد اربعین که مدت هاست پیگیر وضعیت اربعین بوده و در این حماسه بزرگ زائران کشورمان را اعزام کرده اند، این روزها قصد دارند بدون محدودیت و حتی به گفته مجید میراحمدی، رئیس ستاد اربعین حسینی، زائران اربعین را اعزام کنند. ستاد مرکزی ایران آماده است. بیش از چهار میلیون زائر در ایام اربعین به عراق اعزام می شوند.

البته تمایل ایران برای زیارت زائران اربعین به عراق کافی نیست. زیرا عراق میزبان اربعین حسینی است و مقامات عراقی باید در مورد پذیرش یا سهمیه بندی زائران اربعین تصمیم بگیرند. عراق همانند سال گذشته علیرغم استقبال میلیونی عاشقان حسینی توسط ایران، از پذیرش تنها 60 هزار ایرانی در اربعین خبر داده است و امکان ورود میلیون ها نفر از مشتاقان حسینی وجود ندارد.

بنابراین بیش از آنکه ایران برای سفر اربعین آماده باشد، طرف عراقی باید آمادگی خود را برای پذیرایی از زائران خارجی اعلام کند که عراق هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است و همین امر باعث شد تا مقامات وزارت امور خارجه نیز این کار را انجام دهند. سابق.

عراق ماه آینده درباره وضعیت اولیه اربعین تصمیم گیری خواهد کرد

اما به گفته یک منبع مطلع، امسال زودتر از سال های گذشته وضعیت اربعین مشخص می شود و عراق در نظر دارد جلسات اربعین را با بیشترین حضور زائران برگزار کند و ورود زائران خارجی نیز در دستور کار قرار دارد. . اما به دلیل برخی مسائل اولین اطلاعیه را به ماه آینده موکول می کند و از سوی دیگر منتظر برگزاری حج است و پس از بازگشت حجاج نهایی و اعلام تصمیم می کند. از آن

مقامات عراقی نسبت به پذیرایی از زائران خارجی اربعین 1401 تردید دارند

عراق در روزهای اخیر درباره سهمیه‌بندی زائران خارجی اربعین و معجزات سفر امام حسین (ع) به جلسات بحث کرده و برخی از مقامات عراقی خواستار ممنوعیت پذیرایی از زائران اربعین شده‌اند. با این حال، برخی از مقامات عراقی که آنها نیز متعلق به جناح خاصی هستند، همچنان بر ممنوعیت ها تاکید می کنند و معتقدند که سفر به اربعین ممکن است با ورود زائران خارجی تحت الشعاع مسائل سیاسی قرار گیرد.

دعوت از وزیر کشور عراق برای پیگیری وضعیت اربعین امسال

با این حال مقامات کشورمان از وزیر کشور عراق دعوت کرده اند تا با حضور در اربعین در ایران، طرف عراقی را برای حضور بالاترین زائران قانع کند.

به گفته امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد اربعین، ایران علاوه بر درخواست پذیرش بدون محدودیت زائران به کشورمان، مرز زمینی را بازگشایی کرده و ویزای عراق را برای سفرهای زمینی به عراق لغو کرده است. دولت.

احتمال بازگشایی مرزهای زمینی عراق 5 روز مانده به اربعین

اما یک منبع مشهور با اشاره به لغو روادید اربعین برای سفرهای هوایی گفت: عراق هیچ گونه ممنوعیتی برای سفر هوایی در ایام اربعین در نظر نگرفت و با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی باید برنامه ریزی شود. برای پذیرایی از زائران از مرز.مرزهای زمینی از حدود 5 روز مانده به اربعین و البته با صدور ویزا.

با وجود درخواست‌های مکرر ایران برای شفاف‌سازی وضعیت اربعین و حتی بازگشایی مرزهای زمینی، عراقی‌ها همچنان به درخواست ایرانیان و میلیون‌ها عاشق حسینی منتظر زیارت ارباب بی‌اعتنا بودند. این در حالی است که سال گذشته عراق تنها اجازه سفر هوایی را برای محدودیت تردد زائران خارجی داد و با توجه به محدودیت سهمیه کشورمان، عوامل اجرایی و خادمان اربعین آن را آغاز کردند.

حدود 14 هفته تا اربعین حسینی باقی مانده / میلیون ها عاشق پس از 2 سال فراق در انتظارند

با کاهش نسبتاً کاهش کرونا در منطقه، انتظار می‌رود عراق در اوایل سال جاری در مورد اربعین تصمیم‌گیری کند، اما مقامات عراقی تمایلی به پذیرش زائران خارجی بدون محدودیت ندارند و امسال نیز همانطور که انتظار می‌رفت، اربعین از عراق سهمیه دریافت می‌کند. کویوگان

بر این اساس، از این پس اگر حدود 14 هفته تا اربعین حسینی باقی مانده است، مسئولان کشورمان باید برای اربعین امسال سناریوهای مختلفی را برنامه ریزی کنند تا مانند سال گذشته بدون طرح سفر اربعین امکان پذیر نباشد. سال گذشته، علیرغم اینکه عراقی‌ها محدودیت‌هایی را برای پذیرش زائران خارجی اعلام کردند، ایران انتظار داشت حداقل 500 هزار ایرانی به زیارت اربعین بروند، اما عراق سهمیه 30 هزار نفری ایران را اعلام کرد که جفای دولت انقلابی را دوچندان کرد. عراق پذیرفت 60000 ایرانی را از طریق هوایی بپذیرد.

سازمان حج و زیارت نیز بر اساس سهمیه پیش بینی شده اقدام به ثبت نام از متقاضیان کرد و مقرر شد زائرانی که زودتر در سامانه سماح ثبت نام کرده بودند در اولویت قرار گیرند اما در نهایت ثبت نام متقاضیان لغو شد و فقط اربعین خادم عراقی حضور داشتند. ویزا صادر شد. این نیز با انتقادات زیادی مواجه شد. به همین دلیل است که برخی از آنان این اقدام در ستاد اربعین را تبعیض و برخی دیگر ناهماهنگی عمل می دانند.

اما امسال میلیون ها عاشق حسینی پس از دو سال محرومیت از حضور در زیارت اربعین منتظرند تا این سفر معنوی را آغاز کنند و یادآوری کنند که من ایرانم و تو عراقی یا تقسیم مرد یا حصیر.

در صورت موافقت عراق با بازگشایی مرزهای زمینی اربعین و پذیرش زائران بدون محدودیت به کشورمان، علاوه بر مرزهای خسروی، مهران، شلمچه و چذابه، مرز سومار نیز برای زائران بازگشایی می شود.