2 نفر که هر هفته زیر تیغ جراحان زیبایی غیر مجاز جان خود را از دست می دهند


به گزارش مشرق، حمیدرضا علیزاده از برنامه ضربان شبکه بهداشت و درمان سیما درباره عوارض جراحی های نادرست زیبایی گفت: بیشتر مواردی که در حال حاضر توسط پزشکی قانونی بررسی می شود مربوط به اعمال زیبایی است که توسط افراد غیرمتخصص انجام می شود. . تمام شد.

عضو دایمی کمیسیون پزشکی قانونی کشور افزود: قبل از انجام هرگونه اقدام درمانی به ویژه جراحی زیبایی و ترمیمی، افراد موظفند با جستجو در اینترنت اطلاعات پزشک را بیابند. خانواده به سالک می دهد.

وی گفت: بخش زیادی از عوارض ناشی از عمل های زیبایی بر عهده خود مراجعه کننده است زیرا بدون آگاهی و تحقیق و با تبلیغات فریبنده به مرکز زیبایی مراجعه می کنند.

علیزاده ادامه داد: بریدگی اعصاب صورت، نکروز وسیع بافت و ایجاد ناهنجاری هایی که ممکن است نیاز به جراحی های متعدد ترمیمی داشته باشد از پیامدهای بی توجهی به انتخاب پزشک مناسب است.

وی گفت: تزریق ساده ژل لب توسط یک فرد غیر متخصص می تواند منجر به نکروز (از بین رفتن بافت) کامل این عضو شود.

این فوق تخصص جراحی ترمیمی و زیبایی افزود: انجام اعمال جراحی زیبایی توسط افراد غیرمتخصص و غیرمجاز هر هفته حداقل دو مورد فوتی را در کشور به دنبال دارد. همچنین تزریق ساده بوتاکس در صورتی که توسط فردی آگاه و متخصص انجام نشود با عوارض زیادی همراه است و گاهی اوقات نمی توان با متخصص زیبایی این عیوب را جبران کرد.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص شایع ترین اعمال جراحی در کشور گفت: جراحی بینی و چاقی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که در کشور انجام می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه افراد علاقه مند به جراحی بینی کاندید عمل جراحی خواهند بود، افزود: بسیاری از مراجعه کنندگان برای جراحی بینی کاندیدای مناسبی برای جراحی نیستند و در اکثر مواقع به این افراد توصیه می شود که مشاوره روانشناسی انجام دهند.

علیزاده بیان کرد: بعد از جراحی بینی، جراحی چاقی یکی از جراحی های زیبایی محسوب می شود که البته برخی از این جراحی ها در حوزه درمان هستند، به عنوان مثال افرادی که BMI (شاخص توده بدنی) بالای 35 تا 40 دارند در رشته جراحی چاقی.

وی در پاسخ به این سوال که قبل از جراحی چاقی به چه نکاتی توجه می شود، افزود: انجام معاینه بالینی دقیق (BMI)، میزان کشسانی پوست، وجود فتق های ناشناخته،
استعمال دخانیات و مواد مخدر و همچنین آزمایشات کامل و معاینه کلیه بیماری های داخلی فرد پس از نظر متخصص جراحی ترمیمی ضروری است.

عضو دائمی کمیسیون پزشکی قانونی کشور گفت: افرادی که اضافه وزن دارند به دلیل عدم گردش خون مناسب در قسمت تحتانی بدن، ترمیم زخم مشکل است و ممکن است روند بهبودی را مختل کند.

وی لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی را برداشت موضعی چربی و پوست از شکم می‌داند، در حالی که اسلیو یک عمل جراحی است که وزن کل بدن را کاهش می‌دهد، معمولاً پس از گذشت یک سال از جراحی اسلیو، ممکن است فرد کاندیدای جراحی شود. جراحی اضافی پوست .. بنابراین دقت در انتخاب بیمار مناسب برای این اعمال از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

علیزاده تاکید کرد: آگاهی و روشنگری مردم از عوارض جدی و صعب العلاج اینگونه عملیات ها جلوگیری می کند.

برنامه نبض از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 16:00 به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.