40 درصد از بازار لوازم خانگی در انحصار قاچاق است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت و گو با رسانه ها مدعی شد بسیاری از سایت های فروش اینترنتی کالای قاچاق عرضه می کنند.

پازوکی می گوید: «دولت بازار و صنعت لوازم خانگی را به رحمت خدا سپرده است. سایت های فروش اینترنتی کالاهای خانگی قاچاق را می فروشند که پنج سال است ورود آنها به کشور ممنوع شده است! سوال من این است که این سایت ها محصولات خود را از کجا تهیه می کنند؟

البته اینها را باید فروشگاه ها و مراکز عرضه در نظر گرفت آفلاین لوازم خانگی نیز متهم به فروش کالای قاچاق نیست یک راهنما خیر و بر اساس مشاهده سهم بسزایی در این امر دارند; اما در این گزارش سعی کردیم بررسی کنیم که آیا لوازم خانگی قاچاق به راحتی در فروشگاه های اینترنتی به فروش می رسد؟

آیا فروشگاه های معروف لوازم خانگی قاچاق می فروشند؟

با جستجو کردن در یکی از وب سایت های فروش آنلاین محبوب، تلویزیونی با برندهای سامسونگ و ال جی یافت نمی شود. اما در دسته یخچال فریزر برندهای کره ای برای فروش موجود است. البته باید گفت که تمامی این اقلام دارای شناسه کالا هستند و اصالت آنها قابل تردید از سوی «سامانه جامع تجارت» است.

سایر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین شستن ظرف هااجاق گاز، سرخ کن، جاروبرقی و … با برندهای «سامسونگ»، «ال جی» و «بوش» و سایر برندهای خارجی در این فروشگاه ها معمولاً دارای شناسه کالا هستند و بدیهی است که در دسته کالاهای قاچاق قرار نمی گیرند.

لازم به ذکر است در حال حاضر شناسه کالا و استعلام آن در سامانه جامع معاملات راه تشخیص کالای اصلی از تقلبی می باشد. اصل نیست است؛ به عبارت دیگر، می توان ادعا کرد که هر کالایی که دارای شناسه و مشخصات آن باشد، با نتیجه استعلام در سامانه جامع بازرگانی، به صورت قانونی تولید یا وارد کشور می شود.

اما چرا با وجود گذشت نزدیک به 5 سال از ممنوعیت واردات کالاهای خانگی و همچنین خروج برندهای کره ای از ایران پس از خروج آمریکا از برجام، کالاهای خانگی خارجی (اعم از کره ای و غیره) کره ای. ) هنوز شناسه محصول را دریافت می کنند و در محبوب ترین فروشگاه های کشور (آنلاین و آفلاین) فروخته شد؟

پاسخ به یک معمای عجیب؛ چرا لوازم خانگی خارجی شناسه کالا دارند؟

به طور کلی 3 فرضیه در مورد دلیل وجود اجسام خارجی با شناسه محصول در این سایت ها وجود دارد. فرض اول این است که این چیزها با روش هستند کوله گرد و ارتعاش وارد کشور شود؛ از نظر قانونی فروش این اقلام فقط در داخل استان ها مجاز است و معمولا مجوزی برای صادرات و عرضه آنها به خارج از استان صادر نمی شود اما متاسفانه هر از چند گاهی مجوز صادر می شود. از اداره . سکوت با توجه به استان های مرزی که بر اساس آن امکان ارسال و توزیع این محصولات به استان های مرکزی وجود دارد.

دریافت شناسه کالا برای کالاهای خانگی ورودی به کشور از طریق این روش ها امکان پذیر است و این محصولات می توانند به استان های مرکزی (با مجوز قانونی یا بدون مجوز) برسند. در این صورت شناسایی این اقلام قاچاق مشکل است.

البته لازم به ذکر است که از آذرماه سال گذشته واردات هر گونه لوازم خانگی کره ای از طریق ارتعاش و کوله گرد همچنین ممنوع است و قاعدتاً از این تاریخ به بعد این اقلام نیازی به تخصیص شناسه ندارند، اما ممکن است برخی از اقلام دارای شناسه قبل از این تاریخ وارد کشور شده باشند. همچنین به احتمال زیاد کالاهای خانگی خارجی غیر کره ای از این طریق وارد کشور شده و شناسنامه دریافت کرده و در داخل کشور توزیع می شود!

فرض دوم این است که محصولات مربوط به سال های گذشته و موجودی های قدیمی به طور قانونی در داخل کشور وارد یا تولید می شوند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که با وجود گذشت بیش از 4 سال از ممنوعیت واردات و همچنین خروج رسمی برندهای کره ای از کشور، چنین موضوعی بعید به نظر می رسد.

برندهای کره ای برای حفظ حضور خود در بازار ایران تلاش می کنند!

فرضیه سومی نیز در این زمینه وجود دارد که البته بسیار عجیب و نگران کننده به نظر می رسد; مشخص است که قطعات جداگانه مربوط به لوازم جانبی خارجی برندهای کره ای توسط عده ای وارد کشور می شود و پس از مونتاژ، شناسه کالا را به نام این برند دریافت و در داخل کشور توزیع می کنند! بنابراین صاحبان این برندها موافقت کردند جریمه ها آمریکا با خشونت بازار ایران را ترک کرد، آنها به دنبال حفظ بازار خود در کشور به روشی کاملاً مخفی اما به ظاهر قانونی بودند. در این مورد، وزارتخانه انتظار می رود سکوت پاسخگوی این زمینه و ابهامات پیش آمده باشید!

کالاهای خانگی جولان به فضای سایبری قاچاق شد

اما صرف نظر از مطالب گفته شده، در حال حاضر با یک جستجوی ساده در گوگل، سایت های زیادی با نام برخی از شهرهای مرزی کشور را می توان یافت که کالاهای ممنوعه و قاچاق در داخل به سرعت به فروش می رسد. با کمال تعجب، حتی برخی از این سایت ها دارای نماد اعتماد الکترونیکی یا “آی تی“آقای.

خبرنگار مهر برای روشن شدن موضوع در قالب خریدار تلویزیون به یکی از این سایت ها پیام داد و پس از اعلام جزئیات و مشخصات تلویزیون از طریق پشتیبانی سایت، فروشنده در پاسخ به این سوال که آیا این محصول؟ شناسه محصول دارید؟» و گفت: خیر این مدل تلویزیون قاچاق است و شناسه کالا ندارد.

متاسفانه برخی از لوازم خانگی قاچاق در سایت هایی که به صورت قانونی تاسیس شده و دارای مجوز فعالیت به عنوان فروشگاه اینترنتی و دریافت نماد الکترونیکی اعتماد هستند، به فروش می رسد. بنابراین می توان گفت یکی از مشکلات اصلی بازار لوازم خانگی در ایران، فعالیت قاچاقچیان در فروشگاه های اینترنتی کشور است.

در مورد سایت های «خرید و فروش بدون واسطه آنلاین»، بررسی های خبرنگار مهر نشان می دهد که شناسایی کالاهای قاچاق در این سایت ها به راحتی امکان پذیر نیست. اما ناگفته نماند که این سایت ها از درج آگهی های مشکوک برای موارد ممنوعه منع شده اند.

40 درصد بازار لوازم خانگی در دست قاچاقچیان است

جالب است بدانید که سهم کالای قاچاق در حوزه کالاهای خانگی حدود 1.7 میلیارد دلار است یعنی 30 تا 40 درصد بازار کالاهای خانگی را کالاهای قاچاق تشکیل می دهند. آی تی در حالی که مشخص است که آمار قاچاق تقریباً تخمین زده می شود و ممکن است ارقام فوق از این هم بیشتر باشد.

به گفته محمدمهدی برادران، معاون وزیر صنایع عمومی سکوتارزش کل بازار لوازم خانگی در کشور 6 میلیارد دلار است و بر اساس بررسی های انجام شده ارزش کالای قاچاق در این بازار یک میلیارد و 700 میلیون دلار برآورد شده است.

انبوه کالاهای خانگی قاچاق در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که برخورد با عرضه‌کنندگان این محصولات آن‌طور که باید جدی گرفته نمی‌شود و هر از گاهی به این سایت‌ها هشدار داده می‌شود یا به‌طور موقت مسدود می‌شوند. نشان می دهد. چنین اقدامات موقتی چندان مؤثر نیستند. البته همان طور که در ابتدا اشاره شد، فروش لوازم خانگی قاچاق تنها در فضای مجازی اتفاق نمی افتد و فروشگاه های معتبر و مراکز فروش لوازم خانگی نیز به شدت درگیر عرضه کالاهای قاچاق هستند.