Cerebras System از ابررایانه Andromeda با 13.5 میلیون هسته رونمایی کرد


Cerebras System اخیرا از ابررایانه جدید خود که قرار است در زمینه یادگیری ماشین استفاده شود، رونمایی کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و فناوری تکنا، ابررایانه آندرومدا به 13.5 میلیون هسته و قدرت محاسباتی 11 مگافلاپ با نرخ 16 بیت هوش مصنوعی مجهز می شود. این ابر رایانه بر روی 16 خوشه از سیستم های Cerebras c2 ساخته شده است که در هر سیستم یک تراشه WSE2 نصب شده است. این تراشه را بزرگترین تراشه ساخته شده در جهان می دانند که 54 سانتی متر مربع است. در داخل این تراشه 850 هزار هسته با 2.6 میلیارد ترانزیستور وجود دارد.

تولید این تراشه در کالیفرنیا و در مرکز داده با هزینه ای بالغ بر 35 میلیون دلار انجام می شود. تراشه WSE2 در حال حاضر در مکان هایی مانند دانشگاه و تجارت برای کارهایی مانند مدل های زبان بزرگ استفاده می شود. به گفته ایبن، شرکت ابررایانه آندرومدا با استفاده از موازی سازی داده ها در مدل های زبان بزرگ، می تواند مقیاس پذیری را در سطح تقریبا بهینه پیاده سازی کند.

مقیاس پذیری به این معناست که اگر رایانه های بیشتری به این ابر رایانه اضافه شود، زمان آموزش شبکه عصبی آن کاهش می یابد. علاوه بر این، آندرومدا قابلیت هایی دارد که سیستم های مبتنی بر GPU نمی توانند. هیچ یک از ادعاهای Cerebras هنوز ثابت نشده است، اما با توجه به اینکه بسیاری از شرکت ها از پردازنده های گرافیکی Nvidia برای آموزش مدل های یادگیری ماشین استفاده می کنند، این شرکت رویکرد جالبی را انتخاب کرده است. اکنون می توان از راه دور به آن دسترسی داشت و برخی از کاربران فعلی آن شامل دانشگاه کمبریج، آزمایشگاه های آرگون و دستیار صوتی Jasper AI هستند.